برگزاری کارگاه کالبدشکافی و تشریح جسد توسط گروه فقه پزشکی

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

بنابر گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش این حوزه در ادامه برنامه های پژوهشی دوره پودمانی تربیت پژوهشگر فقه پزشکی اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی پیرامون مسأله کالبد شکافی و تشریح جسد نمود.

حجت الاسلام روحانی مسئول گروه فقه پزشکی در این رابطه افزود: یکی از سرفصل های دیوره پودمانی فقه پزشکی بررسی احکام فقهی کالبد شکافی و تشریح جسد می باشد، از این روی برای آشنائی بیشتر طلاب با این موضوع، یک کارگاه آموزشی نیم روزه در اداره پزشکی قانونی و سالن تشریح برگزار شد.

در ابتدای این برنامه آقای دکتر محسن رضازاده شجاعی مسوول سالن تشریح اداره پزشکی قانونی ضمن خوش آمد گوئی به طلاب و ابراز خرسندی از برقراری این برنامه، موارد ضرورت کالبد شکافی و مراحل آن را تبیین نمودند.

بر این اساس اعلام شد که قانون گذار در ۱۹ مورد از موارد مرگ، کالبد شکافی را ضروری می داند از قبیل قتل و جنایت، تصادفات، مرگ های مشکوک، بلایای طبیعی، جنازه های مجهول الهویه و …

در این موارد صدور گواهی فوت و جواز دفن منوط به کالبد شکافی و بررسی دقیق علت فوت و اجازه پزشکی قانونی می باشد، که این کار به جهت حفظ حرمت جنازه مومنین در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.

وی افزود تیم تشریح متشکل از پزشکان متخصص پزشکی قانونی در چهار گروه می باشند که سه گروه از پزشکان مرد هستند، و یک گروه پزشکی خانم متصدی تشریح بانوان می باشند.

همچنین یکی از وظائف مهم اداره پزشکی قانونی نگهداری نمونه DNA  اجساد مجهول الهویه، جهت شناسائی خانواده و بستگان متوفی می باشد.

در ادامه این برنامه اعضاء گروه فقه پزشکی در سالن تشریح حاضر شده و از نزدیک شاهد مراحل کالبدشکافی بودند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست