رزومه اساتید دوره تابستانه ۱۴۰۰

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

پروفسور هارولد کوئینیگ: پزشک و استاد تمام دانشگاه دوک امریکا – نویسنده هندبوک پررفرنس مطالعات دین و سلامت – وی با پژوهش‌های در طی سال‌های بسیار در پزشکی و نیز بهره گیری از مطالعات پژوهشی در دانشگاه و یافته‌های محققان دیگر در دنیا، به نتیجه مثبت ارتباط دین با سلامت جسم و روان رسیده‌است و تمامی این نتایج در کتب و مقالات متعدد او نمایان است.هندبوک او پررفرنس‌ترین کتاب در چهل سال گذشته در رابطه دین و سلامت بوده است.

آیت الله محمد عندلیب همدانی: محقق، مؤلف و استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم است. از زمینه‌های تخصصی پژوهشی ایشان می‌توان به فقه‌الطب یا فقه پزشکی اشاره کرد. دروس و دوره‌های مختلف علمی با موضوع فقه پزشکی از موضوعاتی است که ایشان در سال‌های اخیر به آن توجه ویژه نشان داده‌اند و به مسائل مستحدثه پزشکی با رویکرد فقهی می‌پردازند. از جمله فعالیت‌های علمی ایشان در این زمینه می‌توان به همکاری علمی با حوزه علمیه خراسان اشاره کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عبدالهادی مسعودی: عضو هیات علمی، قائم مقام ریاست دانشگاه قرآن و حدیث و از حدیث‌پژوهان مبرز است که سال‌ها است بر حوزه برداشت از روایات فعالیت علمی دارد و کتب و مقالات بسیار زیادی از ایشان منتشر شده است. طی سال‌های گذشته مطالعات جدی در حوزه برداشت از روایات طبی داشته است و آثار بسیاری در این حوزه تالیف کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به‎بهره‏گیری از حدیث در روانشناسی «زمینه‏ها و موانع»، روايات طبي؛ تبار و اعتبار، تعامل حدیث با دانش‌های بشری مروری بر روایات طبی اشاره کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سیدمحمدکاظم طباطبایی: عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث و از حدیث‌پژوهان متخصص به شمار می‌رود. وی در سال‌های اخیر با تمرکز بر مباحث رجالی و درایی احادیث طبی مقالات ارزنده‌ای به رشته تحریر درآورده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پژوهشی در اعتبار رساله ذهبیه و “محتوي” و “استناد” در روايات طبي اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید حسن وحدتی شبیری: مدیر مدرسه عالی فقاهت عالم آل محمد(ص) و ریاست سابق دانشگاه علوم اسلامی رضوی و از دین‌پژوهان متخصص این حوزه به شمار می‌روند. در سال‌های اخیر به مسائل دین و طب با نگاه فقهی و حقوقی پرداخته است و تحقیقات و پژوهش‌های خود را پی‌گیری می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی: از اساتید دروس خارج حوزه علمیه مشهد، معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی، سردبیر نشریه علمی پژوهشی جستارهای فقهی و اصولی، عضو کمیسیون آموزش شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان و مدیر گروه آموزشی فقه و مبانی اجتهاد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی قاسمی: استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم، محقق، پژوهشگر و نویسنده در زمینه فقه پزشکی

دکتر حامد آرضایی: عضو هئیت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و از اساتید مطالعات دین و سلامت با رویکرد فلسفی به شمار می‌رود. در حال حاضر ریاست واحد پژوهشی الهیات سلامت و حکمت طبیعی را بر عهده دارد و سال‌ها است با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری علمی دارد. از جمله آثار او می‌توان به سلامت و بیماری از منظر حکمت متعالیه و سخنرانی‌های متعدد در وزارت بهداشت و فرهنگستان علوم پزشکی اشاره کرد

دکتر یحیی میرحسینی: عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده الهیات دانشگاه میبد و از متخصصان حدیث‌پژوهی با رویکردهای جدید است. وی در سال‌های گذشته با تمرکز بر روش‌شناسی برداشت از روایات طبی و نقد درونی و بیرونی حدیث آثار ارزشمندی را فراهم کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب جستارهایی در اعتبارسنجی و فهم روایات طبی و نیز هویت و اصالت روایات طبی و مفهوم و جایگاه طب النبی اشاره کرد.

دکتر محمد باعزم: پژوهشگر و بنیان‌گذار کتابخانه تخصصی دین و سلامت. وی تمرکز جدی بر تحقیقات و پژوهش‌های مطالعات دین و سلامت دارد و عضو هسته فکری مطالعات دین و سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از نویسندگان اصلی سند کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت است. از جمله فعالیت‌های علمی وی می‌توان به مصاحبه‌های علمی با اساتید داخلی و خارجی در حوزه مطالعات دین و سلامت و سخنرانی در همایش‌ها و دانشگاه‌های مختلف اشاره کرد. از جمله آثار او می‌توان به کتاب بنیان‌های کاربست روایات طبی اشاره کرد. همچنین ترجمه آثار متعدد حوزه مطالعات دین و سلامت از جمله هندبوک دین و سلامت اثر پروفسور کوئینیگ و نیز ترجمه کتاب روش‌شناسی مطالعات دین و سلامت از دیگر آثار او است.

برچسب ها: ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست