استاد مهدی مروارید

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

زندگی نامه

استاد مهدی مرواید در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی در خانواده ای مذهبی و سرشناس به دنیا آمد. وی فرزند عالم ربانی و معروف حضرت آیت الله میرزا حسنعلی مروارید رضوان الله علیه می باشد.
او پس از گذراندن دوره ابتدایی، در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی به پیروی از پدران خود وارد حوزه علمیه مشهد شد و مقدمات حوزه را نزد پدر و افرادی چون حضرات آیات حجت هاشمی خراسانی، صالحی و مهدوی دامغانی فرا گرفت. سپس در سطوح عالی رسائل، مکاسب و کفایه از اساتیدی نظیر سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد، سید جعفر سیدان، سید محمود مجتهدی سیستانی (برادر سید علی سیستانی) و حسین وحید خراسانی استفاده کرد و در ۱۹ سالگی به درس خارج فقه و اصول پدر خویش میرزا حسنعلی مروارید و میرزا جواد آقا تهرانی راه یافت.

مهاجرت به قم و نجف
او در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی و بعد از دو سال تحصیل درس خارج در مشهد، عازم قم شد. حضور او در شهر قم ادامه نیافت و به حوزه نجف هجرت کرد. در نجف یک دوره کامل در درس خارج اصول حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی شرکت کرد. در فقه نیز از ایشان و مرحوم امام خمینی و شهید سید محمد باقر صدراستفاده کرد.

بازگشت به ایران
وی پس از دوازده سال تحصیل و تدریس در حوزه علمیه نجف اشرف، در سال ۱۳۵۸ هجری شمسی به مشهد بازگشت. او در مشهد به تدریس دروس سطح پرداخت و شاگردان بسیاری که برخی از آن‌ها امروزه از اساتید به نام حوزه هستند تربیت نمود. در سال ۱۳۷۳ هجری شمسی اولین درس خارج خود را آغاز کرد. درس فقه، اصول و تفسیرش تا به امروز ادامه یافته و شاگردان بسیاری در درس او به بحث و تحقیق پرداخته‌اند.
حضرت آیت الله مروارید هم اکنون عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان است.

درس خارج فقه سلامت

حضرت آیت الله مروارید از سال تحصیلی ۹۸-۹۹ به درخواست هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی و با توجه به اهمیت مباحث فقه سلامت و نیاز مبرم جامعه اسلامی به این دست از موضوعات تخصصی درس خارج فقه خود را به مباحث فقه سلامت اختصاص دادند و همچنان ادامه دارد.

ایشان از سال تحصیلی ۹۸-۹۹ موضوع سقط جنین و تحدید نسل را در درس خارج فقه خود مطرح نمودند که به مدت دو سال به طول انجامید.

از ابتدای سال تحصیلی جاری بحث فرآورده های حلال بر اساس کتاب اطعمه و اشربه جواهر الکلام را آغاز نمودند.

آدرس کانال دروس استاد

جهت دسترسی به صوت و تقریر دروس استاد مهدی مروارید از طریق لینک ذیل اقدام فرمایید:

https://eitaa.com/ayatollah_morvarid

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست