مدرسه رمضانیه فقه سلامت ۱۴۰۱

شاید عام ترین واژه ای که هم نظام تکوین و هم نظام تشریع را تحت پوشش قرار میدهد واژه احسان است. طیب نیز از واژه های اساسی قرآن است که هم نشان دهنده یک زندگی دنیوی مطلوب وهم زندگی اخروی مطلوب است.

بنا به گزارش هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی، با توجه به نزدیک شدن ایام ماه مبارک رمضان، این هیئت اندیشه ورز در نظر دارد طبق سنوات گذشته مدرسه رمضانیه فقه سلامت را برگزار نماید. بنا به اظهارات دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی، با توجه به استقبال خوب و چشمگیری که از مباحث فقه سلامت در ماه مبارک رمضان در سالهای گذشته به عمل آمد، این هیئت اندیشه ورز امسال نیز برای ایام ماه مبارک رمضان نشست‌های تخصصی فقه سلامت را در قالب «مدرسه رمضانیه فقه سلامت» با مشارکت معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی حضرت بقیه الله (عج) برگزار می‌نماید.

در ماه رمضان جاری چهار موضوع در حوزه فقه سلامت توسط اساتید محترم بررسی، تبیین و ارائه خواهد شد:

۱.بررسی ابعاد فقهی  و روانشناسی اختلالات هویت جنسی

 با توجه به اینکه یکی از مباحث مهم حوزه روانشناسی اختلال هویت جنسی است و در برخی مواقع به تغییر عمل جنسیت منجر می شود، و کارشناسان فقه، حقوق و روانشناسی در این زمنیه نظرات مختلفی دارند بدین منظور، این هیئت در نظر دارد نشست هایی با حضور اساتید و متخصصان جهت بررسی زوایای مختلف این موضوع با توجه به ابعاد فقهی و حقوقی آن برگزار نماید.

در این خصوص از استاد محترم دروس خارج حوزه علمیه قم استاد محمد عندلیب همدانی دعوت به عمل آمده است که پیرامون زوایای مختلف این موضوع از جهت فقهی اظهار نظر فرمایند، همچنین از متخصصان، روانشناسان و روانپزشکان محترم به عنوان کارشناس و موضوع شناس دعوت به عمل آمده تا در این جلسات حضور و اظهار نظر داشته باشند، از جمله حجت الاسلام دکتر رضا مهکام روانشناس و عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی.

۲. بررسی ابعاد حقوقی تغییر جنسیت

با توجه به اینکه عمل تغییر جنسیت دارای آثار و زوایای حقوقی مختلف و متعددی می باشد،  بررسی و تحلیل آن از اهمیت بسزایی برخوردار است، بدین منظور از استاد محترم جناب آقای دکتر محمود عباسی ریاست مرکز تحقیقات حقوق و اخلاق پزشکی دعوت به عمل آمده است.

۳. خلأ ها و بایسته های قانونی در قوانین تغییر جنسیت

تدوین قوانین کارآمد یکی از ضروریات مهم در جوامع بشری است، در این میان توجه به قوانین حوزه پزشکی و سلامت  اهمیت بسزایی دارد، بدین منظور از جناب آقای دکتر غلامرضا نورمحمدی دعوت بعمل آمده است تا در مورد قانون تغییر جنسیت و خلأ های قانونی موجود در آن و زوایای مختلف آن ارایه بحث داشته باشند.

۴. موضوع چهارم کاربرد قاعده ضرورت در فقه پزشکی است که از قواعد بسیار مهم و کاربردی در مسائل پزشکی و حوزه سلامت است که در این رابطه استاد زارعی سبزواری به ارائه بحث خواهند پرداخت. ایشان در ماه مبارک رمضان سال گذشته بخشی از مطالب قاعده ضرورت از جمله ادله قاعده ضرورت، محتوای قاعده ضرورت را مطرح فرمودند. و انشاالله امسال ادامه بحث های سال گذشته توسط ایشان که البته بیشتر به جنبه های کاربردی و تطبیقی قاعده ضرورت اختصاص دارد، ارائه خواهد شد.

حجت الاسلام روحانی افزودند با توجه به استقبال خوبی که دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه علوم پزشکی از برنامه های هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی داشته اند این هیئت اندیشه ورز با رایزنی‌هایی که با دانشگاه‌های علوم پزشکی حضرت بقیه الله (عج) داشته است برای حضور اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی در این مدرسه رمضانیه امتیاز فرهنگی در نظر گرفته است، لذا اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند با حضور منظم و منسجم در برنامه‌های این هیئت اندیشه ورز از امتیاز فرهنگی این برنامه استفاده نمایند.

همچنین به تمام کسانی که در این برنامه به صورت منظم شرکت نمایند گواهینامه معتبر صادر خواهد شد.

وی افزود برنامه های مدرسه رمضانیه فقه سلامت از ابتدای ماه مبارک رمضان آغاز و هر روز از ساعت ۱۴ الی ۱۶ برگزار خواهد شد. به استثنای روزهای نوزدهم تا بیست و سوم رمضان.

لازم به ذکر است که برنامه های سال جاری مانند سالهای قبل به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. البته افتخار میزبانی استاد محترم عندلیب همدانی در مشهد را داریم و تعداد محدودی از کسانی که تمایل داشته باشند می‌توانند به صورت حضوری در جلسات ایشان با ثبت نام قبلی  شرکت نمایند.

لینک ثبت نام رایگان:

https://survey.porsline.ir/s/Lgi91uR/


اطلاعات بیشتر

 سایت اینترنتی به آدرس: https://salamngo.ir

کانال ایتا و تلگرام به آدرس: https://eitaa.com/salamngo