توضیحات استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد سرکار خانم دکتر مشکات، پیرامون کرونا ویروس

folder_openپرونده ویژه کرونا
commentبدون دیدگاه
کرونا ویروس

هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی با توجه به رسالت اصلی خویش که تولید علم و دانش در عرصه سلامت و ایجاد زمینه پژوهش می‌باشد، پس از شیوع ویروس کرونا اقدام به تهیه محتوای علمی در زمینه های فقهی، حقوقی، اخلاقی و اعتقادی مرتبط جهت پاسخگوئی به نیازهای دینی جامعه و بسترسازی برای تحقیق و پژوهش پیرامون این موضوع نمود.

حجت الاسلام روحانی دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در این باره افزود: با توجه به اینکه نخستین گام در موفقیت پژوهش و تحقیق شناخت دقیق موضوع است لذا برای تبیین بیشتر و دقیق‌تر این بیماری و ویروس خطرناک گفتگویی علمی با سرکار خانم دکتر مشکات دانش آموخته رشته ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت پذیرفت که بخشی از آن در ادامه آمده است.

لطفاً در مورد ویروس کرونا و انواع مختلف آن توضیحاتی ارائه فرمائید.

ویروس ها طور کلی به دو دسته ویروس های پوشش دار و ویروس های بدون پوشش تقسیم می شوند که ویروس های خانواده کرونا ویریده جزو ویروس های پوشش دار است بدین معنی که زمانی که ویروس در حال تکثیر هست، هنگام ترک سلول از غشاء سلول به عنوان یک پوشش استفاده کرده و پروتئین های خود از جمله پروتئینی که از طریق آن به سلول متصل می شود (لیگاند ویروس) در درون پوشش قرار می گیرد.
ویروس ها ساختار بسیار ساده ای دارند؛ ساده ترین ویروس ها معمولاً یک ژنوم دارند، و یک پوشش پروتئینی که از ژنوم محافظت می کند و در ویروس های پوشش دار هم یک غشای دولایه فسفولیپید به عنوان پوشش وجود دارد.
ویروس های خانواده کروناویریده از گذشته شناخته شده بودند و در جمعیت گردش داشتند که به طور کلی می توانند هم علائم سرماخوردگی را نشان دهند و هم در مواردی علائم گوارشی. در کروناویروس هایی که بطور معمول در جامعه گردش می کنند بیش از ۹۰درصد علائم سرماخوردگی ناشی از خانواده کرونا ویروس ها بسیار خفیف و شامل تب مختصر و علائم تنفسی است که با استراحت و مصرف مایعات گرم و درمان علامتی برطرف شده و بیماران حتی نیاز به پزشک هم پیدا نمی کنند. البته درصد کمی می توانند علائم مشابه آنفولانزا را هم نشان دهند که از نظر بالینی قابل تفکیک ازآن نیست.
برخی از کرونا ویروس ها منحصراً انسان را درگیر می کنند و برخی دیگر علاوه بر انسان ها، حیوانات را هم آلوده می نمایند که دسته اخیر اصطلاحا زئونوز نامیده می شوند. به طور کلی ویروس هایی که مخازن متعددی در طبیعت دارند می توانند یا از گیرنده های مختلفی و یا یک گیرنده مشترک در بین انواع گونه ها استفاده نمایند ، در نتیجه احتمال انتقال به انسان را هم دارند.
ما در سال ۲۰۰۳ سارس را داشتیم که از خانواده کروناویریده است. ویروس COVID-19 هم به لحاظ ساختار ژنتیکی بسیار شبیه SARS است و ابتدا به نام ویروس SARS-Cov2 نامیده شد. در سال ۲۰۰۳ با ویروسی مواجه شدیم که بر خلاف سایر هم خانواده های خود سندروم حاد تنفسی شدید در تعداد زیادی از افراد آلوده ایجاد می کرد. از ویروس های قبل از سارس انتظار ۱ تا ۲ درصد عفونت حاد تنفسی شدید می رفت که موارد نادری منجر به مرگ می شدند این رقم در مورد ایجاد بیماری شدید آن بسیار بالا و مرگ و میر به ۱۰درصد رسید. سارس در آن زمان اقتصاد چین و هنگ کنگ را تحت تاثیر قرار داد اما به سایر نقاط دنیا منتقل نشد. سارس چون در فصل غیر از بیماری های تنفسی بود، به راحتی در چین شناسایی شد و با قرنطینه به موقع، انتشار جهانی آن متوقف شد. اما موارد ابتلای آن و درصد مرگ و میر بالا، خلاف انتظار بود.
در سال ۲۰۱۲ نیز یک کرونا ویروس دیگر تحت عنوان مرس MERS (MERS-CoV) در عربستان شیوع پیدا کرد که میزبان آن شتر و خفاش بود. در مورد مرس هم موضوع دست ساز بودن آن مطرح بود اما چون خیلی همه گیر نشد، به تبع روی آن تحقیقات چندانی انجام نشد. البته میزان مرگ و میر این ویروس هم ۳۴درصد بود که مرگ و میر آن بیش از ۳ برابر ویروس سارس و حدود ۱۷۰۰برابر آنفلوانزای فصلی H1N1 بود. و آمار بالایی از خود بر جای گذاشت.
مورد آخر یعنی کووید۱۹ که جدّش همان سارس است و ژنوم آن شباهت زیادی به سارس دارد و موضوع بیوتروریسم در مورد این ویروس نیز مطرح است. به اعتقاد بنده شیوع ویروس در چین و ایران همزمان صورت گرفته است و شاید حتی در ایران زودتر شروع شده باشد که البته این ادعا نیاز به تحقیق و اثبات دارد که پس از فروکش کردن التهاب کنونی در صورتی که نمونه های بیماران آنفلوانزا منفی ماه های قبل موجود باشد قابل بررسی خواهد بود.
نکته مهم دیگر این است که اولین مورد شناسایی شده کشور ما در قم بوده است و نه این که عامل اولیه در این شهر بوده باشد، در واقع اولین تست در قم انجام شد. البته ممکن است بیماری از شهری به شهر دیگر رسیده باشد، اما این اولین تست بود. بنابراین احتمال زیاد دارد که بیماری در شهرهای دیگر هم وجود داشته اما چون تست اختصاصی کرونا انجام نمی شده تشخیص داده نشده است.

ویژگی خاص ویروس کرونا چیست؟

ویژگی خاص این ویروس این است که از یک پذیرنده تحت عنوان ACE2 استفاده می کند که بر اساس مطالعه ای که انجام شده است بیان آن در مردان آسیایی بیشتر است و برای همین مرگ و میر مردان ما بیشتر از زنان است. نکته مهم این است که همزمان با این ویروس، آنفولانزا نیز در حال گردش بود و هیچکس در ابتدا به کرونا مشکوک نبود و چون علائم این دو مشابه بود، همه تصور می کردند که افراد درگیر به آنفولانزا مبتلا شده اند.

چه تفاوتی بین کرونا ویروس و آنفولانزا وجود دارد؟

تفاوت اساسی بین علائم بالینی این دو ویروس وجود ندارد. شاید بتوان گفت که دو تفاوت کوچک میان این دو وجود دارد که این هم صد درصد نیست؛ در آنفولانزا اغلب تب بالای ۴۰درجه و دردهای شدید عضلانی و استخوانی مشاهده می شود و در مورد سایر علائم تقریباً شبیه به هم هستند.
تب و سرفه ۲علامت اصلی COVID-19هستند و افراد تنگی نفس و ضعف هم دارند، همچنین علائم گوارشی هم در برخی موارد مشاهده می شود اما تب مربوط به آن معمولاً زیر ۴۰درجه است. بنابراین وقتی تب بیمار زیر ۴۰ باشد به همراه تنگی نفس و پایین آمدن درصد اشباع اکسیژن خون، فرد مشکوک به کووید خواهد بود.

برچسب ها: , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست