کرونا یک جریان بیوتروریسمی؟!!

folder_openپرونده ویژه کرونا
commentبدون دیدگاه
بیوتروریسم کرونا

بعد از جریان شیوع ویروس کرونا در دنیا و ایران احتمال دست ساز بودن این ویروس و مسأله بیوتروریسم بودن آن بر زبان‌ها افتاد. در این موضوع صاحب نظران دیدگاههای مختلفی داشتند، این قضیه سبب شد هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی پیرامون این موضوع گفتگوهایی با صاحبان نظر و متخصصین داشته باشد.

دکتر زهرا مشکات استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این رابطه توضیحاتی ارائه نمودند:
طی گفتگوی مفصلی که حجت الاسلام روحانی دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی با استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام دادند، ایشان درباره احتمال بیوتروریسم بودن کرونا فرمودند:
طبیعت ویروس ها این است که در طبیعت هم تغییرات ژنتیکی دارند، بنابراین بررسی احتمال حمله بیوتروریستی در مورد آن نیاز به زمان بیشتر دارد و کار ساده ای نیست و نمی توان به صورت متقن حرفی زد.
در سال ۲۰۰۳ با ویروس سارس مواجه شدیم که بر خلاف سایر هم خانواده های خود سندروم حاد تنفسی شدید در تعداد زیادی از افراد آلوده ایجاد می کرد. از ویروس های قبل از سارس انتظار ۱ تا ۲ درصد عفونت حاد تنفسی شدید می رفت که موارد نادری منجر به مرگ می شدند این رقم در مورد ایجاد بیماری شدید آن بسیار بالا و مرگ و میر به ۱۰درصد رسید. آن موقع بنده اعتقاد داشتم که این ویروس یک موضوع بیوتروریسم است. البته با توجه به این که ویروس ها بخصوص ویروس هایی با ماده ژنتیکی RNA مرتبا دچار جهش می شوند اثبات این موارد سخت می شود.
ما هنوز کار تحقیقاتی روی ویروس را شروع نکرده ایم. دلیلش این است که همه نیروی ما روی تست های تشخیصی بیماری متمرکز شده است.
کشت ویروس برای تحقیق روی آن نیاز به آزمایشگاه سطح۳ دارد و اکنون آزمایشگاه هایی که در اختیار ماست، سطح ۱ و ۲ می باشد و تنها کار تشخیصی می توانیم انجام دهیم. پس از پشت سر گذاشتن بحران و با توجه به ضرورت به وجود آمده، احتمالاً مقدمات راه اندازی این آزمایشگاه فراهم آید و تحقیقات در آن انجام شود.
البته ما یک سری فعالیت های بیوانفورماتیک روی ژنوم های ثبت شده داشته ایم و شک داریم به اینکه بیوتروریسم باشد، اما احتمال بیوتروریسم در مورد این ویروس نیز مطرح است. ولی این نیاز به بررسی بیشتری دارد.

نظر متفاوت دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

ایشان در گفتگوی تلفنی که با دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی انجام دادند، در این رابطه این چنین فرمودند:
من فکر می کنم اینگونه نیست. محققین زیادی در آزمایشگاه هایشان روی ویروس های مختلف مشغول فعالیت هستند. اگر چین این را درست کرده است چرا بیشترین ضربه را به خودش زده است؟ از طرفی مطمئن باشید که آمریکا بزرگ ترین مشکلات را بر اثر این ویروس متحمل خواهد شد و اروپا هم به شدت درگیر شده است. به نظرم بهتر است اصلاً به این موضوع پرداخته نشود. بالاخره اگر بیوتروریسم باشد نباید همه دنیا و همه کشورها را درگیر می کرده و حال آن که واقعاً اینگونه است. به نظر باید بیشتر به قدرت و خلقت پروردگار توجه کرد که چه طور یک ویروس که مجموع وزن آن در کل دنیا به ۵ گرم نمی رسد تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر را در سراسر دنیا کشته است. این موضوع باید ما را به خود بیاورد که زیاد مغرور نشویم و رموز خلقت را بنگریم.

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست