اگر رعایت کنیم، کرونا کنترل شدنی است/ کوئید ۱۹ ششمین فرزند کروناست

folder_openپرونده ویژه کرونا
commentبدون دیدگاه
دکتر ملک زاده

در گفتگوی دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان آقای دکتر ملک زاده مطرح شد: پس از شیوع ویروس کرونا حوزه علمیه خراسان در عرصه ارائه خدمت اجتماعی بر اساس دغدغه مدیر این حوزه و همچنین مطالبه رهبر معظم انقلاب(حفظه الله تعالی) ورود جدی پیدا کرد؛ روابط عمومی این حوزه نیز از این رو بر واکاوی ابعاد مسئله از زوایای مختلف پرداخته است.
به همین منظور با توجه به اهمیت موضوع کرونا در اقدام جهادی و ارزشمند دیگری، حجت الاسلام محمدضیا روحانی، دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به گفتگوی تلفنی با دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخته که تفصیلا آن را در ادامه می خوانید.
وضعیت ایران را در مقایسه با سایر کشورها در مورد مبارزه با بیماری کرونا و کنترل آن چه طور ارزیابی می‌کنید؟
‌الحمدلله ما پیشرفت خوبی در این زمینه داشته‌ایم. کشور ما جزو اولین کشورهایی بود که با کرونا ویروس درگیر شد و در برخی از شهرهای ما از جمله گیلان، گرگان و قم خیلی زود به پیک رسیدیم، چراکه اصلاً اطلاعی از ورود این بیماری به کشور نداشتیم. با وجود این شرایط ما توانسته‌ایم همه بیماران را در بیمارستان های موجود بستری کنیم و بیماران نیازمند به CCU را نیز پاسخگو بوده ایم و مراقبت های لازم تا کنون انجام و داروهای لازم نیز تأمین شده است.
در مرحله بعدی تلاش بر این بوده است که همه هموطنان عزیزمان را غربالگری نماییم که بر این اساس، طبق آمار تا روز های نخستین سال جاری حدود ۴۰ میلیون نفر فرم غربالگری را که به صورت الکترونیکی بوده، پر کرده اند و ما افراد مشکوک را به درمانگاه‌های مربوطه که بیش از ۱۰۰۰ مورد هستند، هدایت کرده ایم.
در این درمانگاه ها اکسیژن خون این عزیزان و دمای بدن آن ها اندازه گیری می شود و افراد مشکوک مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و داروی رایگان در اختیار آن ها قرار می گیرد و افرادی که نیاز به بستری در بیمارستان دارند نیز به مراکز درمانی معرفی می شوند.
در مجموع اقداماتی که ایران در ارتباط با کرونا انجام داده، به خصوص در مقایسه با کشورهای اروپایی خیلی بهتر بوده است و در کل و به خصوص از نظر نظام سلامت عموم مردم بسیار خوب عمل کرده اند؛ همانطور که همه ملاحظه کردند ما شهدای متعددی در این خصوص داشته ایم و این به خاطر شجاعت، ایثار و فداکاری کارکنان پزشکی بوده است.
آینده این بیماری را در ایران چه طور ارزیابی می کنید؟ وضع کشور چه زمانی به حالت عادی برمی گردد؟
با وجود این که ویروس کنونی ششمین عضو از خانواده کرونا ویروس ها است، اما به نوعی ناشناخته می باشد و به همین سبب با عفونت هایی که قبلاً وجود داشته، تفاوت های عمده‌ و شایانی دارد. می توان گفت جهان در ۱۵۰ سال گذشته با چنین ویروسی مواجه نبوده است. شاید وزن مجموع ویروس های کرونا در تمام دنیا چند گرم بیشتر نباشد اما قدرت انتقال آن بسیار بالاست و ۱۰ تا ۱۵ درصد مبتلایان به آن نیازمند بستری در مراکز درمانی هستند و میزان مرگ و میری که این ویروس ایجاد می کند چشمگیر و قابل توجه است.
بنابراین به طور کلی پیش بینی دقیقی از زمان برگشت به وضعیت عادی نمی توان ارائه داد اما ۲ حالت کلی وجود دارد؛ اگر مردم رعایت نمایند، در خانه بمانند و دید و بازدیدها را کم کنند، مسافرت نروند و دستشان را مرتب بشویند، همچنین افراد درگیر و ناقل، ماسک بزنند، می توان امیدوار بود که میزان مرگ و میر تا اواخر فروردین و یا اواسط اردیبهشت کاهش یابد، اما اگر این نکات رعایت نشود، بیماری ممکن است تا تابستان و یا حتی پس از آن هم ادامه پیدا کند.
برخی از کارشناسان در مورد ویروس کرونا حمله «بیوتروریسمی» را محتمل دانسته اند، نظر شما در این رابطه چیست؟
این مسئله محل بحث است. محققین زیادی در آزمایشگاه هایشان روی ویروس های مختلف مشغول فعالیت هستند. از سوی دیگر آمریکا و اروپا مشکلات بزرگی را بر اثر این ویروس متحمل شده اند و اگر بیوتروریسم باشد نباید همه دنیا و همه کشورها را درگیر می کرده و حال آن که واقعاً اینگونه است. به نظر باید بیشتر به قدرت و خلقت پروردگار در این عرصه توجه کرد که چطور یک ویروس که مجموع وزن آن در کل دنیا به ۵ گرم نمی رسد تا کنون چند هزار نفر را در سراسر دنیا کشته است. این موضوع باید ما را به خود بیاورد که زیاد مغرور نشویم و در رموز خلقت بنگریم.
حوزه های علمیه و جامعه روحانیت در کنترل بیماری و جلوگیری از شیوع آن چه نقشی می توانند داشته باشند؟
از همه جامعه روحانیت تقاضا دارم اولاً دعا کنند که این بیماری هرچه سریع تر از کشور ما برطرف شود و ثانیاً همه را به در خانه ماندن تشویق کنند. رفتن به اجتماعات نه تنها برای خود فرد، بلکه برای سایرین هم خطرناک و به نوعی قتل نفس است. در همین راستا شایسته است روحانیان مردم را به رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت و ستاد کرونا تشویق کنند تا ان شاالله با شکست کرونا به جماعات خود بازگردیم.

برچسب ها: , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست