گزارش فعالیت های هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی پیرامون موضوع پیوند اعضا به مناسبت روز اهداء عضو

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

گزارش فعالیت های هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی پیرامون موضوع پیوند اعضاء به مناسبت روز اهدا عضو

هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی به عنوان یکی از هیئت های اندیشه ورز معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان که رسالت اصلی آنها پژوهش و تحقیق پیرامون موضوعات و مسائل روز جامعه است از ابتدای تاسیس خود با رصد مسائل مبتلابه جامعه اسلامی خصوصاً موضوعات نوین پزشکی، برخی از موضوعات مهم و حساس را در دستور کار خود قرار داد. از جمله مساله پیوند اعضاء که در دنیای امروز یکی از روشهای نوین و موثر در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج بلکه لا علاج است، اما از آنجا که عمده موارد پیوند از بیماران مبتلا به مرگ مغزی صورت می‌پذیرد که منجر به مرگ آنها می‌شود، لذا سوالات فقهی، حقوقی و اخلاقی فراوانی پدید می‌آید که نیازمند تحقیق و پژوهش و مطالعات فقهی و حقوقی است.

هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی به مناسبت ۳۱ اردیبهشت روز اهداء عضو گزارشی از اقدامات خود را پیرامون مساله پیوند عضو ارائه نمود.

از مهر ۱۳۹۸ پرونده پیوند اعضا به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه‌های پژوهشی این هیئت در دستور کار قرار گرفت. 

  1. نخستین اقدام این هیئت بدین منظور تشکیل دو درس خارج فقه پیوند اعضا در حوزه علمیه مشهد بود که توسط اساتید معظم شیخ محمد مروارید و ربانی بیرجندی برگزار شد.

این هیئت برای رشد و پویایی این دروس اقدام به تشکیل گروه‌های پژوهشی نمود که در تبیین و شناخت موضوعات جدید نقش بسزائی ایفا کرد.

توضیحات بیشتر با مراجعه به لینک 

https://b2n.ir/566200

  1. دومین اقدام هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی دعوت از جناب آقای دکتر شادنوش ریاست مرکز پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت و حضور ایشان در آذر ماه در مشهد بود. از نتایج سفر ایشان انعقاد تفاهم نامه بین مرکز پیوند وزارت بهداشت و هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی جهت برگزاری نخستین همایش ملی فقه پیوند اعضا در آینده نزدیک بود.

همچنین تشکیل نشست تخصصی با موضوع شناخت ماهیت مرگ مغزی با حضور فضلا و اساتید معظم حوزه علمیه مشهد و آقای دکتر شادنوش، خانم دکتر دهقانی مدیر مرکز پیوند کشور و برخی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیمارستان منتصریه، یکی از برنامه‌های سفر ایشان بود.

توضیحات بیشتر با مراجعه به لینک ذیل 

https://b2n.ir/043771

  1. سومین اقدام هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی برگزاری نشست تخصصی و بازدید از بانک چشم مشهد، پیرامون موضوع پیوند قرنیه بود. در این جلسه که با حضور جمعی از اساتید و فضلا حوزه علمیه مشهد، گروهی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری مشهد برگزار شد، جناب آقای دکتر ملک زاده معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

توضیحات بیشتر با مراجعه به لینک ذیل 

https://b2n.ir/827420

  1. چهارمین برنامه این هیئت، سفر به تهران و قم در بهمن ماه بود. در این سفر برنامه‌های ذیل در موضوع پیوند اعضا برگزار شد.

الف: تشکیل نخستین جلسه دبیرخانه همایش فقه پیوند اعضا در دفتر آقای دکتر شادنوش و تصمیم گیری برای برنامه‌های همایش مزبور.

ب: دیدار با حضرت آیت الله علوی بروجردی و گفتگو پیرامون مساله اهدا عضو و پیوند از بیماران مرگ مغزی

ج: دیدار با آیت الله احمد مبلغی ریاست مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و پیشنهاد تاسیس کمیته فقه سلامت در آن مرکز که با توجه به اهمیت این موضوع و خلاهای قانونی موجود مورد استقبال ریاست مرکز تحقیقات قرار گرفت و منجر به دستور ایشان برای تشکیل کمیته فقه سلامت با همکاری علمی هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی شد.

توضیحات بیشتر

http://cmirq.ir/fa/news/show/2716

د: برگزاری نشست علمی در بیمارستان جوادالائمه علیه السلام قم با حضور استاد معظم حضرت آیت الله قائنی و جمعی از فضلا و اساتید حوزه علمیه قم با موضوع پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی.

  1. برگزاری نشست تخصصی با موضوع جاز برداشت عضو از بیماران مرگ قلبی در سالن شهید هاشمی نژاد بیمارستان امام رضا علیه السلام مشهد. در این نشست از حضور اساتید و فضلا حوزه علمیه و جمعی از متخصصین، پزشکان و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استفاده شد.

توضیحات بیشتر در این لینک

https://b2n.ir/853935

۶. یکی از اقدامات مهم و قابل توجه هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در مساله پیوند اعضا تشکیل گروهی متشکل از نخبگان و پژوهشگران حوزه علمیه است که تحت نظارت اساتید معظم به تحقیق و پژوهش پیرامون مسائل مربوط به پیوند اعضا می‌پردازند.
این هیئت به عنوان تنها نهاد رسمی سلامت در ساختار حوزه‌های علمیه کشور، از همه پژوهشگران و علاقمندان به مباحث فقه پزشکی، جهت همکاری علمی با این نهاد پیرامون پروژه‌های علمی مختلف که در دستور کار خود دارد از جمله همایش ملی فقه پیوند اعضا، دعوت می‌کند.
لازم به ذکر است که به خاطر شیوع بیماری کرونا در حال حاضر نشست‌های تخصصی این هیئت به صورت آنلاین و مجازی تشکیل می‌شود. ان شاء الله پس از برطرف شدن این مشکل شاهد برگزاری حضوری این نشست‌ها و نخستین همایش ملی فقه پیوند اعضا خواهیم بود.

برچسب ها: , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست