متن سخنرانی آقایان حصاری و مرتضوی در افتتاحیه دوره تربیت پژوهشگر اخلاق پژوهی

بسم الله الرحمن الرحیم
عنوان برنامه دوره تربیت پژوهشگر اخلاق پژوهی – حصاری – تاریخ ۱۱ دی – افتتاحیه
ما قصد تصدیع نداریم و پنج دقیقه ای جلسه را به اتمام می رسانیم.


نکته اول: عذرخواهی جناب آقای کندری را اعلام کنیم که مشکلی برایشان پیش آمد و نتوانستند در این جلسه حضور پیدا کنند.


احساس می کنم بحث ضرورت و اهمیت جلسه را گزارش ندادم از اتفاقات و فعالیت هایی که هست.
دوستان مستحضر هستند که دوره هایی در حوزه علمیه خراسان شروع شده که بخش پژوهشی را معاونت پژوهش حوزه متولی است و دوره هایی را به عنوان تربیت پژوهشگر شروع کرده که دو سال است برگزار می شود. یک سری دوره ها تمام شده و دوره های دوم شروع شده و دوره هایی در ابتدای راه است و دوره های در میانه راه است.


در مجموعه ما ۱۳ دوره تربیت پژوهشگر در سطح حوزه علمیه خراسان داریم.
نکته ای است که بعضی از اینها از جایگاه و اهمیت ویژه تری به دیگران برخوردارند، یعنی سطح شرکت کننده گان دوره متمایز است نسبت به دیگران به جهت عنوان دوره و تخصصی بودن آن، ما دوره پژوهشگر اقتصاد داریم که جمع نخبگان هستند که دوره اول تمام شده و دوره دوم شروع شد، دوره تخصصی نظریه پردازی داریم که دو سه ماه است که شروع شده است.


یکی از این دوره ها دوره اخلاق پژوهشی است. چون اگر شما از کسی دیگری می خواستید بشنوید می گفتید شاید یک تعبیری است که برداشت کردیم این دوره چقدر اهمیت دارد اما به طور قطع می گویم که در این ۱۳ دوره بناء ما این است که این دوره، از مهمترین دوره و بهترین دوره ما که بخواهیم سرمایه گزاری کنیم، اخلاق پژوهی است و اولین دوره در این ۱۳ دوره است و بنا بر این است که این کار ادامه پیدا کند در سال دیگر با تیم های جدیدی که می آید و دوره هایی که برای خواهران می خواهد شروع شود.


یک بخش از ماجرا را اینگونه عرض کنیم که تا روز قبل ثبت نام دوره در سایت بود، و شاید فرصتی درباره پذیرش و نکاتی که خدمت دوستان بودن و یا اتفاقاتی که برای مقدمات کار باید صورت بگیرد.


دوستان با سرعت عملی اینها همه را تجمیع کردند و این باعث می شود که از کیفیت کار کم شود و این مورد پذیرش نیست که بخاطر محدودیت بحث از کیفیت کاسته شود.
اما کمیت مهم نیست که بخواهیم با ۵ نفر شروع کنیم یا با ۵۰ نفر.


ولی کیفیت کار اگر قائلیم اخلاق پژوهی کار ما است، باید اخلاق از اول از ۱۰۰ باشد تا آخر، ما که برگزار کننده است باید عمل کنیم به چیزی که می گوئیم و ملاحظات هم انجام دهیم و دوستان هم به این باور برسند که این دوره برای ما اهمیت دارد و کوچکترین نکات حتی اجرایی در دوره می تواند موثر باشد و ما هم حساس باشیم و لذا خواهش داریم که در ابتدای دوره یک قولی با هم بگذاریم اگر قرار هست این اتفاق را ادامه دهیم که تا به انتها برسانیم.


یک جمعی هستیم که هفته ای چند ساعت با هم و ساعات فردی گذاشته شود و لذا به گونه ای بود که اگر ما آنچه که برای یک دوره ترسیم می کنیم که وقت هایی که عزیزان بگذارند پایبند باشند و آنچه که شما در آن ایراد لحاظ می کنید یا خواسته شما است که سطح کیفی دوره را بخواهد نشان دهد، شما از ما مطالبه کنید و ما خودمان را موظف می کنیم که آنها را مهیا کنیم.


خودمان هم شخصا بنا بر این است که در تمام این دوره ها ان شاء الله شرکت کنیم، شما تک تک را به دوستان و ما بفرمایید تا برطرف کنیم.


یک هم افزایی و همکاری کنیم که یک دوره فاخر و عالی و نمونه و الگو باشد، ما سه چهار ماه پیش دوستانی که از بعضی از اساتید جلسه ای را در مشهد داشتیم، فرمودند ما نمونه این دوره با این برنامه ای که شما اعلام می کنید، نداریم، بشود این دوره شما نمونه باشد و دیگر به شهرهایی که متقاضی هستند برسانیم.


یک نکته دیگر که مد نظرم است، بحث فرمایش حضرت استاد، بحث این نکته انگاره ها یا نقاشی ذهنی که می خواهیم تصویرمان از اخلاق باشد، به یک وحدت رویه نرسیدیم که چه اتفاقی در اخلاق می خواهد صورت بگیرد.
اگر بتوانیم به اهمیت اخلاق و ضرورت آن در مباحثات برسیم، انگاره های ما به هم نزدیک می شود و دنبال چه هدفی هستیم و چه چیزی را دنبال می کنیم، ما این را پیش بینی داریم که برکات این دوره و این جلسه به گونه ای باشد که پس پایان این دوره و آن پیگیری که دوستان انجام بدهد، برکاتش به گونه ای بود که اگر در آن هر اقدام علمی که لازم است برایش پیش بینی کنیم که از تمام ظرفیت های دوستان استفاده کنیم، چه در بحث همکاری علمی، چه در بحث تدریس و چه در خدمات که حضرت استاد فرمودند، راه اندازی شود.


شروع این کار برای همین جمع باشد، آنچه که ما در اختیارمان است، دریغ نمی کنیم و در اختیار دوستان قرار می دهیم که کمک باشد که ان شاء الله دوره را به گونه ای به پایان برسانیم که آنقدر ما با مطالبه و تقاضا مواجه باشیم چه در مشهد و چه در جاهای دیگر که دوره ها برگزار شود.
این گروه را هم دوستان پیگیری کنند تا جمع در آن باشد.


یک نکته دیگر هم اعلام کنیم که وقتی یک کاری پذیرفتیم و قرار است دست به دست هم بدهیم تا به انتها، یعنی اگر قرار است دوره ای برگزار می شود، می گوئیم ساعتی مشخص است، همین اخلاق را به نظر دوست بزرگوار بخواهیم ببنیم و همراه فقه همراه کنیم، قبل از حضور استاد حضور در جلسه را داشته باشیم و یک تمرین و بحث اینگونه داشته باشیم که وقتی می گوئیم فردا ساعت ۸ یا بگوئیم ۷:۴۵، راس ساعت معنا ندارد، ۸، ۸ است دیگر مجبور شویم بگوئیم ۷:۴۵، خواهش دارم ساعت ۸، ۸:۱ دقیقه نشود، به این جامعه عمل بپوشیم و بتوانیم از ابتدا طبق آنچه برنامه ریزی می شود حضور جدی داشته باشیم.


مرتضوی: من از همه عزیزان و سرور عزیزم آقای دکتر قرا ملکی تشکر می کنم.
فقط یک نکته ای عرض کنم که مثل تمام عزیزان بنده دغدغه دارم، قدم اول هر کاری، قدم لرزان است و املاء ننوشته هم غلط ندارد، لذا یک اجتماعی است از دی ماه آغاز می شود تا پایان سال ۹۸ پیرامون اخلاق که اولین گام است، شما دقت کنید در حوزه های علمیه تشیع، دوره ای به این شکل آکادمی و رسمی پیرامون اخلاق نبود و ما این را آغاز کردیم و محتاج پیشنهادات هستیم و بدور انتقادات نیستیم، سعی ما بر این بود که از بهترین اساتید کسانی که در زمینه اخلاق کاملا شناخته شده هستند، استفاده کنیم.


اما به نظرم باید فرصتی حداقل ۶ ماهه بدهیم یکم متفاهم خودمان را از اخلاق و این دانشی که شناخته شده نبوده است، به حدی برسانیم و حتما دوستانی که در اتاق فکر و برنامه ریزی این برنامه هستند، برای لایه های بعدی، دوره بعدی، دوره نخبگانی و پودمان تخصصی، اینکه خروجی دوره ها در کجا استفاده شوند و زحمت بر هدر نرود، فکر می می کنند، و این فکر را هم به عزیزان منتقل می کنند، دغدغه بسیار طبیعی و معقول است و امیدوارم با یک اعتماد متقابل دوره آغاز شود و استمرار آن و میوه رضایت را همه از این مباحث و اجتماع بچینیم.
از همه عزیزان تشکر می کنم و آخر دعوانا الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.

برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست