نشست عمومی اخلاق پژوهی با موضوع راهبردهای رسالت اخلاقی پیامبر اکرم(ص) استاد آقای دکتر قراملکی

folder_openاخلاق پژوهی و سبک زندگی
commentبدون دیدگاه
دکتر قراملکی

مدیر گروه اخلاق دانشکده الهیات دانشگاه تهران:


نظام اخلاق اسلامی هنجارهای جهانی دارد/ مفاهیم اخلاقی فرامرزی است
مدیرگروه اخلاق دانشکده الهیات دانشگاه تهران با بیان این که اگر بنا باشد رسالت اخلاقی پیامبر(ص) را در سطح جهانی دنبال کنیم، باید لوازم جهانی شدن آن را نیز داشته باشیم گفت: نظام اخلاق اسلامی هنجارهای جهانی دارد.
به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر احدفرامرز قراملکی، مدیرگروه اخلاق دانشکده الهیات دانشگاه تهران در نشست عمومی در جمع طلاب مدرسه آیت الله صدوقی به مناسبت روز اخلاق با بیان این که باید از انرژی پرشور جوانی استفاده بهینه داشته باشید و این استفاده نیز همراه با بهداشت کار باشد، گفت: رعایت این امر، سرنوشت سلامت شما را تضمین می کند.


وی با بیان این که ضمن بازنگری در تاریخ در می یابید که دانشمندان بزرگی در جهان اسلام سراسر عمر خود را وقف دانش اخلاق اسلامی کردند، به تبیین رسالت اخلاقی پیامبر عظیم الشان(ص) پرداخت و تصریح کرد: عمده بحث های صورت گرفته در زمینه مباحث عرصه اخلاق در سه سطح اقدامات، مبانی معرفتی و همچنین راهبردها قرار می گیرد.


مدیرگروه اخلاق دانشکده الهیات دانشگاه تهران ضمن تبیین راهبردهای رسالت اخلاقی پیامبر(ص) خاطر نشان کرد: رسالت پیامبر(ص) در طول دوران حیات چند وجهی بوده و منحصر به یک مساله خاص نمی شده است و یکی از ابعاد زندگی ایشان عرصه اخلاقی بود آنطور که همواره در پی رسالت زیست اخلاق جهانی بودند و در این زمینه تلاش بسیاری کردند.


دکتر قراملکی با بیان این که به واقع نخستین راهبرد در زمینه رسالت پیامبر(ص) نیز همین جهانی بودن رسالت اخلاقی شان می باشد، عنوان کرد: رسول الله(ص) در اخلاق مرزی را به رسمیت نمی شناختند و اساسا طلاب عمده فعالیت اخلاقی شان جهانی بود همانطور که قرآن نیز در بحث اخلاق، خطاب عام بشری به همه امت ها دارد و به دنبال زیست اخلاق جهانی است.


وی با بیان این که از سوی دیگر اگر بنا باشد رسالت اخلاقی پیامبر(ص) را در سطح جهانی دنبال کنیم، باید لوازم جهانی شدن آن را نیز داشته باشیم که دین مبین اسلام این لوازم را همین حالا در اختیار ما قرار داده است، بیان کرد: بنابراین نظام اخلاق اسلامی هنجارهای جهانی دارد و مفاهیم اخلاقی نیز فرامرزی، فراقومی و به یک معنا فراایدئولوژیکی است.


مدیرگروه اخلاق دانشکده الهیات دانشگاه تهران با بیان این که دومین راهبرد در رسالت اخلاقی پیامبر(ص) این بوده که همواره اخلاق را از خود شروع می کردند و مروج اخلاق اسلامی بودند، تصریح کرد: اگر کسی اخلاق را از خود شروع نکند و یا برای ترویج اخلاق، بنیه اخلاقی در وجود او ننشسته باشد عاقبت به خیر نخواهد شد و شرط نخست ترویج اخلاق، شروع از خود است.


دکتر قراملکی با بیان این که هرکس دعوت به اخلاق اسلامی می کند، باید این اخلاق در او متجلی باشد، ابراز کرد: پیامبر(ص) قبل از بعثت و ایفای رسالت این اخلاق را در وجود خود نهادینه کردند و این امر آنقدر قوی بود که به محمد امین معروف شدند.


وی با بیان این که در عرب جاهلی آنروز واژه امین به عنوان شخصی که صداقت و امانت داری را به اوج خود رسانده بود واژه کمی محسوب نمی شد، گفت: پیامبر(ص) بر اساس همه منابع اسلامی ابتدای امر اصل اخلاق را از خود آغاز کردند و معتقد بر این بودند که کسی که اخلاق را از خود شروع نکند، در اخلاق نفاق دارد و عاقبت به خیر نمی شود.


مدیرگروه اخلاق دانشکده الهیات دانشگاه تهران با بیان این که اخلاق جوشش درونی بوده و بدون شک کسی که در رفتار ارتباطی خود با خود تقوا نکند با خدا نیز نمی تواند تقوا داشته باشد، بیان کرد: به همین جهت دومین راهبرد شروع از خود با خود است و باید ضمن تحصیل علم در اخلاق هرچیز را ابتدای امر از خودمان شروع نموده و رابطه خودمان را با خودمان شفاف کنیم.

برچسب ها: , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست