رونمایی از کتاب «پیشگیری از بارداری و سقط درمانی در آینه فقه»

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
پیشگیری از بارداری و سقط درمانی در آینه فقه

یکی از اقدامات تحوّلی این حوزه در سال های اخیر، تأسیس هیئت های اندیشه ورز تحت نظر معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با هدف رصد مشکلات جامعه اسلامی و پیدا کردن راه حل مناسب بر اساس آموزه های دینی بوده و ترویج پژوهش و دانش افزائی طلاب و نخبگان حوزه علمیه در زمینه مسائل مورد ابتلا جامعه از قبیل سلامت، اقتصاد، فضای مجازی، رسانه و خانواده كه مورد تاكيد آيت الله سيد مصباح عاملي، مدير حوزه علميه خراسان مي باشد، از اهداف مهم این مجموعه ها به شمار می رود.
هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان که به عنوان نخستین مجموعه رسمی علمی، پژوهشی در زمینه سلامت در ساختار حوزه های علمیه کشور، فعالیت خود را از حدود دو سال پیش (مهر۹۷) آغاز کرد و در این مدت توانسته است با تشکیل کارگروه‌های فقه پزشکی، فرآورده‌های حلال، طب پژوهی و سلامت معنوی، به نتایج مطلوبی دست یابد.
در این بین با توجه به پیشرفت دانش پزشکی و پدید آمدن مسائل نو ظهور در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها، و از طرف دیگر نیاز بسیاری از مردم و مومنین با این موارد و ضرورت پاسخگوئی متقن و عالمانه، تبیین حکم شرعی موارد مزبور و بیان دیدگاه شارع مقدس از ضرورت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، لذا این هیئت اندیشه ورز، با درک مطالب مستحدثه روز و با توجه به رسالت خویش مبنی بر پاسخگوئی به نیازهای جامعه اسلامی، بر اساس تاکید مقام معظم رهبری، با اهتمام ویژه‌ای موضوع فقه پزشکی را در اولویت کاری خود قرار داد و با برگزاری دوره‌های تربیت پژوهشگر، در نشست‌های تخصصی و موضوع شناسی موضوعات نوین پزشکی، به نتایج مطلوبی دست یافت.
این هیئت با بهره‌مندی از دانش اساتید مبرز و مطرح فقه پزشکی در این مدت کوتاه به عنوان مرجع پاسخگوئی سوالات و نیازهای جامعه پزشکی مطرح شده است.
موضوع سقط جنین و پیشگیری از بارداری یکی از موضوعات مهم اجتماعی و پزشکی روز جامعه است که از جهات متعددی نیازمند بررسی و تبیین می باشد، از این رو اثر مزبور به بررسی بعد فقهی این موضوع پرداخته و احکام فقهی مرتبط با آن را به صورت مستدل و اجتهادی تبیین کرده است.
کتاب حاضر، بخشی از سلسله دروس فقه موضوعات نوین پزشکی می باشد که در دوره پودمانی تربیت پژوهشگر فقه پزشکی توسط حجت الاسلام و المسلمین سید محسن مرتضوی تدریس شده است.
یکی از اهداف مهم هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان حمایت از پایان نامه‌ها و مقالات علمی پژوهشی و تالیفات در حوزه فقه سلامت می باشد، در این راستا فهرستی از موضوعات مسائل مستحدثه پزشکی تهیه و آماده همکاری و انعقاد قرارداد پژوهشی با مراکز حوزوی و دانشگاهی با هدف تولید برترین آثار علمی پژوهشی است.
راه ارتباطی پژوهشگران و علاقمندان حوزوی و دانشگاهی جهت همکاری علمی پژوهشی با کارگروه پژوهشی فقه سلامت هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان از طریق پست الکترونیکی SALAM-NGO@OUTLOOK.COM اعلام شده است.

برچسب ها: , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست