نشست فقه سلامت و ظرفیت های تعامل با مجلس

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
نشست تعامل با مجلس شورای اسلامی

نشست فقه سلامت و ظرفیت های تعامل با مجلس
به گزارش هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی، نشست هم اندیشی فقه سلامت و ظرفیت های تعامل با مجلس توسط هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی، با حضور جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، معاونت محترم پژوهش حوزه علمیه خراسان، معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی حضرت حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، ریاست دانشگاه رضوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر وحدتی شبیری، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد حجت الاسلام و المسلمین دکتر طباطبایی، مدیر گروه معارف دانشگاه فردوسی مشهد آقای دکتر عنایتی و جمعی از اساتید معظم و مسئولین حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
در ابتدای این دیدار دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی ضمن خوش آمد گوئی به مهمانان گزارشی کوتاه از فعالیت های این هیئت اندیشه ورز ارائه کرد.
حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی پس از قریب دو سال فعالیت توانسته است به عنوان مرجع علمی در جهت پاسخگوئی به نیازهای جامعه اسلامی در حوزه فقه سلامت تبدیل شود؛ افزود: در این مدت دوره های تربیت پژوهشگر عمومی و تخصصی فقه پزشکی برگزار گردید، و برای نخستین بار در حوزه های علمیه چهار درس خارج فقه سلامت توسط اساتید معظم حوزه علمیه خراسان به صورت منسجم برگزار شد.
همچنین هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی توانسته است ارتباط و تعامل مطلوبی با نهادهای مرتبط با حوزه سلامت از قبیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان پزشکی قانونی برقرار نماید.
در ادامه این دیدار حجت الاسلام سید مسعود مرتضوی مدیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی فرمودند: در سال های اخیر صدای رسایی در حوزه علمیه خراسان در جهت پاسخگوئی به نیازهای جامعه اسلامی به گوش رسید، که نوید بخش اتفاقات مثبتی در این زمینه است.
وی ادامه داد: هدف مهم و اصلی هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در مدت فعالیت خود تاثیرگذاری در جامعه اسلامی است.
حجت الاسلام مرتضوی افزود: با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی جریان فقه و فقاهت در مسیر قانون گذاری است، هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در یک سال گذشته مطالعات فراروانی در جهت قانونگذاری در حوزه سلامت انجام داد و در این مدت به این نتیجه رسیدیم که خلا فراوانی در قوانین حوزه سلامت وجود دارد و لذا این مساله را به عنوان یک پرونده دارای اولویت در دستور کار خود قرار داد.
مدیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی خاطر نشان کرد: حوزه علمیه مشهد از ظرفیت علمی بالایی برای پاسخگوئی به نیازهای جامعه اسلامی و فقه سلامت دارد، و به زودی می توانیم شاهد شکل گیری قطب علمی فقه سلامت در حوزه علمیه مشهد باشیم.
در ادامه این دیدار دکتر قاضی زاده هاشمی ضمن تشکر از هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی به خاطر تشکیل این جلسه وزین و گفتگو پیرامون این موضوع مهم خاطر نشان کرد:
در انقلاب اسلامی کلیات نظام اسلامی تبیین گردید اما در زیر نظام ها هنوز فعالیت جدی انجام نشده، خصوصا در مساله سلامت، در این سال ها اکتفا شده به آنچه از غرب وارد شده و دیدگاه های اسلام در حوزه سلامت تبیین و تشریح نشده است.
نائب رئیس مجلس ادامه داد ورود نظریه پردازان حوزوی به تبیین مبانی نظان سلامت در اسلام ضرورت دارد. و در این جهت نباید از اندیشمندان غربی عقب افتاد.
همچنین در فقه موضوعی و مسائل مستحدثه، ورود فقهاء و اندیشمندان اسلامی ضروری و مهم است و مجلس شورای اسلامی نیاز جدی به این مساله دارد، خصوصا در حوزه سلامت با توجه به رشد دانش پزشکی موضوعات جدیدی مطرح می شود که نیازمند پاسخگوئی حوزه علمیه است.
وی خاطرنشان کرد : مجلس محل مصرف نظریات است و در فرآیند قانون گذاری نیازمند این است که دانش تولید شده در مراکز علمی را در اختیار داشته باشد. در این جهت هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی با توجه به پشتوانه علمی قوی و بهره مندی از دانش اساتید معظم حوزه علمیه و ارتباطات خوبی که با مراکز علمی دارد، می تواند به عنوان یک مرجع علمی قرار بگیرد.
در پایان این دیدار حجت الاسلام و المسلمین کندری ضمن تبیین جایگاه هیئت های اندیشه ورز به ضرورت فعالیت های آنها پرداختند.
ایشان ضمن اشاره به تصریح مقام معظم رهبری در جهت تربیت صدها پژوهشگر و نظریه پرداز افزود معاونت پژوهش حوره علمیه دغدغه جدی در این جهت دارد، و هیئت های اندیشه ورز در این جهت توانسته اند قدم های موثری بردارند.
وی افزود بر اساس مکتب مرحوم امام مبنی بر فقه جواهری و پویا، حوزه علمیه خراسان ظرفیت علمی پاسخگوئی به نیازهای فقهی مجلس شوراس اسلامی را دارد.
معاونت پژوهش – هیئت های اندیشه ورز – دین، سلامت و سبک زندگی

برچسب ها: , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست