یکی از اقدامات تحوّلی حوزه علمیه خراسان در سال های اخیر، تأسیس هیئت های اندیشه ورز با هدف رصد مشکلات جامعه اسلامی و پیدا کردن راه حل مناسب بر اساس آموزه های دینی بود.
ترویج پژوهش و دانش افزائی طلاب و نخبگان حوزه علمیه در زمینه مسائل مورد ابتلا جامعه از قبیل سلامت، اقتصاد، فضای مجازی، رسانه و خانواده از اهداف مهم این مجموعه است.
در همین راستا، مهرماه ۱۳۹۷ هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی تحت نظر معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله به عنوان نخستین مجموعه رسمی علمی، پژوهشی در زمینه سلامت در ساختار حوزه های علمیه کشور، فعالیت خود را آغاز نمود و اکنون بعد از گذشت حدود دو سال توانسته است با تشکیل کارگروه های فقه پزشکی، فرآورده های حلال، طب پژوهی و سلامت معنوی به نتایج مطلوبی دست بیابد.
در این گزارش به برخی از فعالیت ها و دستاوردهای این هیئت اندیشه ورز اشاره می شود:

 • تشکیل دوره های عمومی و تخصصی فقه پزشکی با هدف تربیت پژوهشگر و متخصص فقه پزشکی، در این دوره حدود ۱۵ نفر از نخبگان حوزه علمیه در زمینه فقه پزشکی به فعالیت آموزشی و پژوهشی پرداختند.
 • برگزاری نشست های تخصصی در حوزه سلامت و پزشکی با موضوعاتی همچون جراحی زیبائی، سقط درمانی، فقه درمان، قواعد فقه پزشکی و فقه موضوعات نوین پزشکی توسط اساتید محترم حوزه علمیه قم و مشهد، همچون حضرات آیات و حجج اسلام فاضل لنکرانی، احمد مبلغی، عندلیب همدانی، محمد قائنی، شوپائی، مرتضوی، قاسمی، دکتر نورمحمدی و…
 • تشکیل دروس خارج مسائل مستحدثه پزشکی در موضوعاتی همچون سقط جنین، پیوند اعضاء، تغییر جنسیت و تلقیح مصنوعی توسط اساتید مطرح حوزه علمیه مشهد همچون حضرات آیات مهدی مروارید، محمد مروارید، عبدالهادی مرتضوی، ربانی بیرجندی و محسن ملکی که این اقدام از منویات مقام معظم رهبری و مورد تایید بزرگان حوزه علمیه و از ایده های مهم و تاثیر گذار در تحول دروس خارج حوزه های علمیه می باشد.
 • تشکیل حلقات علمی پژوهشی جهت انجام پژوهشهای لازم در موضوعات دروس خارج و همکاری علمی با اساتید با هدف رشد و غنای علمی بیشتر دروس خارج.
 • ارتباطات گسترده با مراکز بهداشتی و درمانی از جمله وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان پزشکی قانونی، دانشکده داروسازی مشهد که منجر به برگزاری نشست های تخصصی و بازدید از مراکز بهداشتی، درمانی گردید:
 • نشست های تخصصی پیرامون مرگ مغزی و پیوند اعضا در بیمارستان های منتصریه، امام رضاعلیه السلام و کامیاب
 • آشنائی با کالبد شکافی و تشریح جسد در سالن تشریح پزشکی قانونی
 • نشست تخصصی پیرامون داروهای حاوی الکل و مخدرات در دانشکده داروسازی
 • نشست تخصصی پیرامون پیوند قرنیه در بانک چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد و…که اتفاقی بی سابقه در حوزه های علمیه محسوب شده و منشأ آثار و نتایج مطلوبی گردید.
 • تشکیل جلسات هم اندیشی با حضور اساتید و بزرگان حوزه علمیه، اساتید دانشگاه و پزشکان متخصص در زمینه های مرتبط با فقه پزشکی که تاثیر بسزائی در شناخت موضوعات جدید، رشد و غنای تحقیقات فقهی دارد. و فرصتی مناسب برای استفاده متقابل از ظرفیت های علمی این دو نهاد دانش محور کشور می باشد.
 • رصد مشکلات و معضلات فقهی مرتبط با حوزه سلامت و پزشکی با همکاری جامعه پزشکان و دانشگاه علوم پزشکی و تشکیل گروه های پژوهشی از بین نخبگان حوزوی جهت یافتن پاسخ و راهکار مناسب برای آنها.
 • برگزاری برگزاری نخستین دوره تربیت پژوهشگر اخلاق پژوهی با حضور اساتید برجسته و مطرح کشوری:
 1. حضرت حجت الاسلام والسلمین دکتر علیزاده، رئیس پژوهشکده اخلاق و معنویت
 2. حضرت حجت الاسلام والسلمین دکتر عالم زاده نوری، مدیر گروه اخلاق پژوهشکده اخلاق و معنویت
 3. حضرت حجت الاسلام والسلمین دکتر اسلامی، عضو هیئت علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت
 4. دکتر احد فرامرز قراملکی، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
 5. حجت الاسلام نوائی، مسئول دفتر نخبگان حوزه علمیه خراسان
 6. حجت الاسلام احمد پور، عضو پژوهشگران قطب اخلاق دفتر تبلیغات اسلامی
 • همکاری با شبکه سلامت سیما جهت تولید محتوای دینی در موضوع سلامت با هدف ارائه محتوای تولیدی در فضای رسانه و استفاده عموم جامعه
 • تالیف و انتشار چند کتاب همچون:
 1. کتاب پیشگیری از بارداری و سقط درمانی در آینه فقه تالیف استاد سید محسن مرتضوی که حاصل مباحث ارائه شده ایشان در دوره تربیت پژوهشگر فقه پزشکی است.
 2. کتاب بررسی فقهی مساله تلقیح مصنوعی که تقریرات درس خارج فقه استاد ربانی بیرجندی است.
 3. کتاب فلسفه اخلاق تبری که حاصل مباحث ارائه شده توسط ایشان در دوره اخلاق پژوهی می باشد.