۱- برگزاری دوره تربیت پژوهشگر عمومی و تخصصی فقه پزشکی

شماره یک

شماره یک

شماره دو

شماره دو

شماره سه

شماره سه

شماره چهار

شماره چهار

۲- برگزاری چهار درس خارج فقه پزشکی در حوزه علمیه مشهد

حوزه علمیه خراسان در ادامه روند تحولی روزآمد و کارآمد با تلاش «هیأت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی»، با توجه به ضرورت بحث از مسائل مستحدثه و نوظهور و خلاء موجود در دروس خارج حوزه علمیه مشهد نسبت به مسائل حوزه اجتماعی از جمله سلامت و فقه پزشکی، در سال جدید تحصیلی برای نخستین بار و به صورت رسمی دروس خارج فقه با موضوع مسائل مستحدثه فقه پزشکی را تشکیل داد.

بزرگان و اساتید باسابقه حوزه مشهد درس اصلی خود را به موضوعات فقه پزشکی اختصاص دادند. آیت‌الله حاج شیخ مهدی مروارید «تحدید نسل و سقط جنین» را موضوع درس خارج فقه خود قرار داده است. موضوعی که به گفته‌ی معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، رتبه نخست آن به این استان تعلق دارد، تا جایی که ۷۵ درصد از پرونده‌های درخواست سقط جنین به صدور مجوز برای سقط منجر می‌شود!

همچنین آیت‌الله حاج شیخ محمد مروارید با موضوع «پیوند اعضاء و مرگ مغزی» و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ربانی بیرجندی با موضوع «پیوند اعضاء» کرسی درسی خود را با حضور طلاب و فضلا تشکیل دادند. موضوع فراگیر پیوند اعضا در مبتلایان به مرگ مغزی و مباحث فقهی پیرامون آن از جمله مباحث جدید و حساس بوده که نیازمند تبیین صحیح می‌باشد که موافق و مخالفان خود را در حوزه‌های علمیه دارد.

و نیز حجت‌الاسلام والمسلمین محسن ملکی موضوع «تغییر جنسیت» را که در قلمروی مسائل نوآمد فقه اسلامی شیعی جای گرفته است، مورد بررسی و تبیین قرار داده است. «تغییر جنسیت» یکی از موضوعات مهمی است که موجب پیدایش مسایل جدید فقهی و حقوقی شده و مسائل جواز و عدم جواز این عمل و آثار فقهی و حقوقی مرتبط با این پدیده است.
برگزاری نشست های متعدد،
مدرسه رمضانیه،همایش و تعامل با مراکز درمانی

۳- برگزاری:
نشست‌های علمی متعدد
مدرسه رمضانیه 

و تعامل با مراکز بهداشتی درمانی

 


۴- فعالیت های گسترده پیرامون همایش ملی پیوند اعضا

گزارش فعالیت های هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی پیرامون موضوع پیوند اعضاء به مناسبت روز اهدا عضو

 

هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی به عنوان یکی از هیئت های اندیشه ورز معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان که رسالت اصلی آنها پژوهش و تحقیق پیرامون موضوعات و مسائل روز جامعه است از ابتدای تاسیس خود با رصد مسائل مبتلابه جامعه اسلامی خصوصاً موضوعات نوین پزشکی، برخی از موضوعات مهم و حساس را در دستور کار خود قرار داد. از جمله مساله پیوند اعضاء که در دنیای امروز یکی از روشهای نوین و موثر در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج بلکه لا علاج است، اما از آنجا که عمده موارد پیوند از بیماران مبتلا به مرگ مغزی صورت می‌پذیرد که منجر به مرگ آنها می‌شود، لذا سوالات فقهی، حقوقی و اخلاقی فراوانی پدید می‌آید که نیازمند تحقیق و پژوهش و مطالعات فقهی و حقوقی است.

 

هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی به مناسبت ۳۱ اردیبهشت روز اهداء عضو گزارشی از اقدامات خود را پیرامون مساله پیوند عضو ارائه نمود.

 

از مهر ۱۳۹۸ پرونده پیوند اعضا به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه‌های پژوهشی این هیئت در دستور کار قرار گرفت. 

 

نخستین اقدام این هیئت بدین منظور تشکیل دو درس خارج فقه پیوند اعضا در حوزه علمیه مشهد بود که توسط اساتید معظم شیخ محمد مروارید و ربانی بیرجندی برگزار شد.

این هیئت برای رشد و پویایی این دروس اقدام به تشکیل گروه‌های پژوهشی نمود که در تبیین و شناخت موضوعات جدید نقش بسزائی ایفا کرد.

دومین اقدام هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی دعوت از جناب آقای دکتر شادنوش ریاست مرکز پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت و حضور ایشان در آذر ماه در مشهد بود. از نتایج سفر ایشان انعقاد تفاهم نامه بین مرکز پیوند وزارت بهداشت و هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی جهت برگزاری نخستین همایش ملی فقه پیوند اعضا در آینده نزدیک بود.

همچنین تشکیل نشست تخصصی با موضوع شناخت ماهیت مرگ مغزی با حضور فضلا و اساتید معظم حوزه علمیه مشهد و آقای دکتر شادنوش، خانم دکتر دهقانی مدیر مرکز پیوند کشور و برخی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیمارستان منتصریه، یکی از برنامه‌های سفر ایشان بود.

سومین اقدام هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی برگزاری نشست تخصصی و بازدید از بانک چشم مشهد، پیرامون موضوع پیوند قرنیه بود. در این جلسه که با حضور جمعی از اساتید و فضلا حوزه علمیه مشهد، گروهی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری مشهد برگزار شد، جناب آقای دکتر ملک زاده معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

چهارمین برنامه این هیئت، سفر به تهران و قم در بهمن ماه بود. در این سفر برنامه‌های ذیل در موضوع پیوند اعضا برگزار شد.

الف: تشکیل نخستین جلسه دبیرخانه همایش فقه پیوند اعضا در دفتر آقای دکتر شادنوش و تصمیم گیری برای برنامه‌های همایش مزبور.

ب: دیدار با حضرت آیت الله علوی بروجردی و گفتگو پیرامون مساله اهدا عضو و پیوند از بیماران مرگ مغزی

ج: دیدار با آیت الله احمد مبلغی ریاست مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و پیشنهاد تاسیس کمیته فقه سلامت در آن مرکز که با توجه به اهمیت این موضوع و خلاهای قانونی موجود مورد استقبال ریاست مرکز تحقیقات قرار گرفت و منجر به دستور ایشان برای تشکیل کمیته فقه سلامت با همکاری علمی هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی شد.

د: برگزاری نشست علمی در بیمارستان جوادالائمه علیه السلام قم با حضور استاد معظم حضرت آیت الله قائنی و جمعی از فضلا و اساتید حوزه علمیه قم با موضوع پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی.

ششمین اقدام: یکی از اقدامات مهم و قابل توجه هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در مساله پیوند اعضا تشکیل گروهی متشکل از نخبگان و پژوهشگران حوزه علمیه است که تحت نظارت اساتید معظم به تحقیق و پژوهش پیرامون مسائل مربوط به پیوند اعضا می‌پردازند.

این هیئت به عنوان تنها نهاد رسمی سلامت در ساختار حوزه‌های علمیه کشور، از همه پژوهشگران و علاقمندان به مباحث فقه پزشکی، جهت همکاری علمی با این نهاد پیرامون پروژه‌های علمی مختلف که در دستور کار خود دارد از جمله همایش ملی فقه پیوند اعضا، دعوت می‌کند.

لازم به ذکر است که به خاطر شیوع بیماری کرونا در حال حاضر نشست‌های تخصصی این هیئت به صورت آنلاین و مجازی تشکیل می‌شود. ان شاء الله پس از برطرف شدن این مشکل شاهد برگزاری حضوری این نشست‌ها و نخستین همایش ملی فقه پیوند اعضا خواهیم بود.

۵- دو فصلنامه جستاری در آموزه های دینی سلامت

معرفی
اعضای
هیئت
تحریریه

استاد
سعدی
استاد
محمد علی قاسمی
استاد
محسن ملکی
استاد
عندلیب همدانی
استاد
احمد مبلغی
دکتر
نظری
دکتر
فتاحی
استاد
محمد مروارید
استاد
وحدتی شبیری
شیخ محمد قائنی
استاد
محمد قائنی
پروفسور
ملک زاده
استاد
مرتضوی

دو فصلنامه
جستاری
در آموزه های
دینی
سلامت

۶- فعالیت های اجتماعی و خیریه در دوران کرونا به مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال۶- فعالیت های اجتماعی و خیریه در دوران کرونا به مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال

فهرست